Osobní webové stránky

Jak jsem se seznámil s Českou televizí aneb seminář na Kavčích horách

Logo České televize

Česká televize - pro většinu relativně vzdálený, ale přesto docela blízký pojem. Vždyť tato veřejnoprávní televize je nejstarší v Čechách ale co do zpravodajství nejobjevnější, tudíž dle mého názoru nejlepší. A právě „zpravodajství“ bylo téma semináře, který se konal v úterý dne 4. 11. 2014. Semináře se zúčastnili vybraní zájemci napříč celé České republiky (např. Broumov, Jilemnice, Kladno, …). Program byl nabitý. Začátek byl stanoven na 9:45 a konec byl naplánován v 16:30. A přesně to byl okamžik, kdy jsem byl opět rád za své bydliště, vždyť někteří např. Broumovští, jak sami přiznali, museli vstávat ve tři ráno, aby se včas dostavili na místo a zpáteční cesta nebyla o nic lepší.

My, Kolínští, jsme vstávali podstatně déle. Někteří jeli automobilem, neboť jsou již vlastníky řidičského oprávnění, jiní vč. mně jeli „ícéčkem“ v 8:07 na hlavní nádraží, a poté metrem na Pražského povstání. Cesta byla pohodlná, jen v Praze moc lidí, ale to k tomu dobrodružství prostě patří.

Seminář byl rozdělen do tří částí: dopolední program, odpolední program a tzv. workshopy. Jako první si vzal slovo generální ředitel České televize Petr Dvořák, který nás mile uvítal. Následovali rozbory jednotlivých prací, které byly námi vypracované a poslané. Jednalo se o reportáže o komunálních volbách. Největší ohlas dopoledního programu sklidila závěrečná přednáška hlavního moderátora Událostí ČT, PhDr. Jakuba Železného. Ten nám jasně, vtipně a srozumitelně vysvětlil, co jsou média, jejich hlavní úkoly a přednosti České televize oproti jiným soukromým konkurenčním televizím.

V rámci odpoledního programu jsme navštívili studia zpravodajství. Viděli jsme studia, kde se natáčejí Události ČT, Otázky Václava Moravce či Objektiv. Možná Vás to překvapí, ale vyzradím Vám, že to vše se natáčí v jedné zelené místnosti, neboť celá grafika je prací počítače. Pro mě osobně byl nejzajímavější velín ČT, kde jsme se stali částí živého vysílání ČT24. Následoval oběd v Pitevně.

Od 14:30 začínaly workshopy. Jednalo se o dílny, které jsou specializovány na konkrétní zpravodajskou činnost (reportážní kamera, editorská činnost, režie, hlasová kultivace, TV a média, Nová média, moderátorská dílna). Kameramanský workshop mi rozšířil obzory, co se týče moderní kamery. Zaujalo mne natáčení na iPhony a prakticky neomezené možnosti využití současné techniky.

Celý seminář skončil v 16:30, kdy jsme se hromadně odebrali vstříc svým domovům.

text: Jakub Mazuch

jazyková korektura: (není)

Copyright © 2014 - 2018 | Vytvořil: Jakub Mazuch (mazuch.net) | Všechna práva vyhrazena.